I dan –
Po planu, na aerodrom El Prat stiže se u 20:10. Transfer sa aerodroma je metro linijom L9 sud do poslednje stanice Zona Universitaria, gde prelazimo na metro liniju L3 i idemo do stanice Paral.lel, koja je najbliža hotelu Coronado. (Druga opcija je autobuska linija 46, koja prolazi pored pivare DAMM i vodi do Trga Espanya, gde opet idemo na liniju L3.)
Kada se smestimo, to će biti verovatno oko 22:00, ali to je kao 20:30 kod nas (Španija i Srbija su, geografski neopravdano, u istoj časovnoj zoni). To je zapravo vreme najveće gužve u restoranima i barovima. Vreme je za pivo i španske mezetluke, tapas i pinčos (kat. pintxos , šp. pinchos, mali sendviči sa nabodenom čačkalicom), a preporučuje se obližnja ulica Carrer de Blai, sa obiljem tapas barova.
II dan –
Ovaj dan je planiran za obilazak starog grada (na katalonskom: Ciutat Vella). Možemo da krenemo oko 8:30, što za Španiju rano, zbog poremećaja časovne zone, a restorani za doručak i brzu hranu se sigurno ne otvaraju pre toga, pa predlažem doručak na pijaci La Boqueria. Ulica u kojoj se nalazi hotel, Nou da la Rambla, vodi pravo u La Rambla, centralnu ulicu starog grada. Pritom prolazimo kroz deo starog gradazvani El Raval, koji su ranije zvali kineska četvrt zbog mnogih imigranata iz Azije. To je nekada bio opasni deo grada, centar kriminala, droge i prostitucije, ali to je poslednjih godina značajno ublaženo. Prolazimo pored nekih tradicionalnih kafana, kao London bar i Marsella bar, istorijskih sastajališta umetnika (Picasso, Dali, Hemingway, Miro) i Palate Güell, koju je projektovao Gaudi za bogatog katalonskog industrijalca.
Kada izađemo na ulicu La Rambla, možemo odmah da odemo do La Boqueria, jedne od najpoznatijih pijaca na svetu, koja je na tom mestu već više od 800 godina. To je omiljeno mesto za doručak, sa štandovima posvećenih tapasu, mada slutim da je skupo s obzirom na turizam i svetsku slavu. Alternativa je pecivo iz Lidla ili neka druga ulična hrana. Predlažem jedan sat za doručak i obilazak pijace, pa idemo ulicom La Rambla do obale, gde je spomenik Kristiforu Kolumbu, pa u Gotsku četvrt (El Gotic barri) , najatraktivniji deo starog grada.
Ta četvrt je zapravo uglavnom sa kraja 19. veka i nema nikakve veze sa gotikom, ali ima neke ostatke iz rimskog vremena. Arapi su vrlo kratko vladali Barselonom, tako da nema originalnih mavarskih istorijskih spomenika. Gotska četvrt se sastoji od mnoštva uličica i trgova, pa predlažem da idemo preko Trga Georga Orwella (on je tu živeo kao borac u vreme građanskog rata) i Trga Sant Jaume do katedrale, pa do istorijskog kafića i restorana Els Quatre Gats (četiri mačora). Kafić je bio sastajalište slikara impresionista i nalazi se u lepoj zgradi Casa Marti koju je projektovao Gaudijev kolega, Josep Puig i Cadafach (Žosep Puč i Kadafalk) jedan od najznačajnijih predstavnika katalonskog Modernizma (na katalonskom: modernisme catala, što je isto što i Art Nouveau). Ako bude bilo mesta u kafiću, ja častim kafu.
Posle toga je slobodno vreme, šoping, kafa, pivo… Blizu je Trg Catalunya, preko koga se ide u novi deo grada- Eixample, što je u planu sledećeg dana. Preporuka je i obilazak onih delova Barcelone koji nisu u planu zajedničkog obilaska , kao što su plaža Barceloneta , park Güell, ili pošto je radni dan, i poslovna zona u blizini Torre Glories ( kula Glories, slična londonskom Krastavcu, projektant Jean Nouvel).
III dan –
Plan za petak je obilazak novog dela Barcelone – Eixample (Ešampl – proširenje), iz druge polovine 19. i početka 20. veka. Eixample je karakterističan po zanimljivom urbanističkom rešenju koje je osmislio inženjer Ildefonso Cerda i po zgradama katalonskog Modernizma čiji su glavni predstavnici Lluís Domènech i Montaner (Luiz Dumenek i Muntane), Antoni Gaudi, te Josep Puig i Cadafach. Urbanističko rešenje karakterišu kvalitetno osmišljeni blokovi zgrada u osnovi kvadratnog oblika sa zakošenim uglovima, da se omogući tramvajski saobraćaj, i avenije za brzi transport – Diagonal, Paral.lel , Meridian…
Ali, prvo idemo do arene za borbu sa bikovima Monumetal. Idemo od naše stanice Paral.lel linijom L2 do stanice Monumental. Arena je napravljena u neomudejar (neomudehar, faktički pseudomavarskom) stilu u kome se tradicionalno prave takve arene u Španiji. U Kataloniji su borbe sa bikovima nekad bile veoma popularne, ali vremenom su izgubile na popularnosti, a kasnije su zabranjene, a poslednja borba je bila 2011. baš u ovoj areni. Sada se arena koristi za povremene koncerte. Odatle idemo peške do crkve Sagrada Familia, koju je projektovao Gaudi i tu pravimo pauzu od 30-40 minuta. Odatle idemo peške kroz ulice Eixampl-a pored nekih zanimljivih modernističkih zgrada, koje ćemo pokušati da prepoznamo i ne promašimo.
Tako ćemo stići do centralne ulice Eixampla, Paseo de Gracia, što je špansko ime, a oficijelno, na katalnskom je Passaig de Gracia (Pasač de Grasia). Nazivi ulica u Barseloni su samo na katalonskom. U najzanimljivijem delu ulice, jedna do druge, nalaze se zgrade koje su projektovali vodeći modernistički arhitekti, među kojima je najpoznatija i najuspešnija Gaudijeva Casa Batllo. Nešto dalje je Casa Mila (poznata i kao “La Pedrera” – “kamenolom”) , takođe Gaudijeva. Omogućen je i ulaz , koji se plaća, da bi se videlo stepenište, krovna terasa i unutrašnje dvorište..
30-40 minuta za Paseo de Gracia, pa odatle idemo u Gracia, nekadašnje prigradsko selo, a sada elegantni deo grada u kome se nalazi zgrada Casa Vicens, jedan od prvih projekata mladog Gaudija, iz vremena pre nego što je modernizam formiran kao stil. Fasada zgrade je u orijentalnom, faktički neomudejar, stilu.
Posle toga – slobodno vreme. Gracia je jedini deo grada iz ovog plana koji nije opterećen turizmom, pa je verovatniije da se tu mogu naći dobri restorani sa pristojnim cenama.
IV dan –
Posle odjave iz hotela idemo peške, ili metroom, Avenijom Paral.lel do Trga Espanya. Tamo se nalazi tržni centar Arenas de Barcelona. To je pre rekonstrukcije bila arena za borbu sa bikovima Plaza de toros de las Arenas, takođe u neomudejar stilu.
Odatle idemo peške do jednog od najvažnijih arhitektonskih objekata 20. veka, koji je, međutim, potpuna suprotnost svemu što je radio Gaudi i modernisti. Zasad neka bude tajna o čemu se radi.
Preostalo vreme je slobodno.
Avion kreće u 22:15. Predlažem da se nađemo u 18:00 kod metro stanice Passaig de Gracia kod Casa Batllo. Idemo linijom L3 do stanice Zona Universitaria, pa linijom L9 sud do stanice Terminal 2.