1. dan –
Najbolje da krenemo oko 7:00. Pošto je prijavljivanje u hotel u Budimpešti u 15:00, iskoristimo vreme da odemo u pitoreskni grad Sentandreju (Szentendre), koji je blizu Budimpešte, pa je popularan za turističke izlete. U 18. veku Sentandrejom su dominirale bogate srpske porodice i grad je bio najznačajniji centar srpske kulture. Arhitektura iz tog vremena, srpske crkve koje su još uvek aktivne, te mediteranski duh koji su doneli dalmatinski Hrvati, i danas daju specifični šarm ovom gradu. Sada je to grad umetnika koji su tu dobili izvesne privilegije. Posle 2-3 sata u Sentandreji idemo za Budimpeštu u hotel. Hotel je u buržujskoj četvrti Ujlipotvaroš, odmah iza pozorišta Vigszinhaz. Najbliža metro stanica je Nyugati palyaudvar, kod železničke stanice.
Popodne idemo peške do centralne zone grada: Prvo do obližnje Nyugati železničke stanice (1877, Eiffel company) pa Ulicom Honved, preko Trga Slobode do Ulice Zrinjskog i Bazilike St. Ištvana. Posle toga do obale Dunava na trg Szechenyi, pored secesijske Gresham palate (danas Four Seasons hotel), pa na trg Verešmarti do ulice Vaci. Radni dan je, prodavnice rade. Odatle idemo do VII distrikta, bivše jevrejske četvrti.
Mađarski Jevreji su bili svetska intelektualna elita. Ideološki su bili podeljeni na moderne (neologne), tradicionalne i ortodoksne, a sinagoge sve te tri zajednice su u ovoj četvrti blizu jedna drugoj. Velika sinagoga u Duvanskoj ulici (Dohany utcai zsinagoga), izgrađena je u mavarskom stilu za neologne Jevreje. Ona je ranije bila najveća na svetu, a danas je najveća u Evropi i druga-treća u svetu.
Odmah uz nju je i Jevrejski muzej na mestu bivše kuće Teodora Hercla, osnivača modernog cionizma. U obližnjoj Ulici Rumbach nalazi se tradicionalistička sinagoga (mavarski stil), a u Ulici Kazinczy nalazi se ortodoksna sinagoga (Secesija).
Danas je VII distrikt poznat kao centar noćnog života zbog mnoštva pabova i barova, naročito u kompleksu zgrada „Gozsdu udvar“ i Szimpla kert, što je i predlog za večernji izlazak.
2. dan –
Ovaj dan je inače nacionalni praznik u Mađarskoj, Dan Republike, u znak sećanja na neuspelu pobunu protiv sovjetskih vlasti 1956. Moguće da će biti i nekih manifestacija tim povodom, naročito ispred Parlamenta ili na Trgu heroja, jer se tamo nalaze i spomenici ustanicima.
Posle doručka idemo pešice do neogotičke zgrade Parlamenta koja je na Trgu Košut Lajoša, mada glavna fasada gleda na Dunav. Na trgu, oko parlamenta i na fasadi su spomenici ličnostima iz mađarske istorije.
Odatle idemo metroom, prvo linijom 2 do stanice Deak Ferenc ter, a onda istorijskom linijom 1 (završena je 1896. kao drugi najstariji metro na svetu) ispod Avenije Andraši do stanice Szechenyi furdo. Szechenyi furdo je najpoznatije i verovatno najveće termalno kupalište u Evropi.
Odatle se peške vraćamo avenijom Andraši prema centru grada sa povremenim skretanjem u okolne ulice. U zoni južno od Trga heroja su većina ambasada, a posebno je otmena ulica Varosligeti fasor, gde se nalazi i Luteranska gimnazija, u svoje vreme najbolja srednja škola na svetu. Avenija Andraši i linija 1 metroa su na UNESCO-voj listi svetske kulturne baštine. Uz put se prolazi pored Gradskog parka sa replikom srednjovekovnih dvoraca, Trga heroja, Trga Oktogon, Trga Liszt Ferenc sa muzičkom školom, Kuće Terora (mučionica u vreme fašizma i komunizma), kao i zgrade Mađarske državne Opere, jedne od najveličanstvenijih na svetu. Kad dođemo do centra (Deak Ferenc ter) – slobodno vreme.
3. dan –
Posle doručka idemo pešice na kafu do Žerbo (Gerbeaud) poslastičanice na Verešmarti trgu, a onda pored Gresham palate peške preko lančanog mosta na Budimsku stranu Dunava. Pošto uspinjača verovatno ne radi zbog održavanja, idemo peške ulicom Hunyadi Janos do Budimske tvrđave gde su mnogobrojne zanimljivosti kao Ribarski bastion, gotička Maćaš crkva, kraljevska palata (danas muzej), srednjovekovne ulice, vidikovci, muzej-apoteka „Arany sas“ iz 17. veka, poslastičarnica u bidermajer stilu i štošta drugo.
Preostali deo dana je slobodan.
4. dan –
Posle doručka idemo kolima do parkinga Starpark Parkolo u ulici Bogdanfy na Budimskoj strani. Odatle idemo do otmenog hotela Gellert sa termalnim kupalištem. Sa spoljne strane moći će da se vidi samo otvoreni bazen koji u to doba godine ne radi, ali moguće je da se malo uđe i u zonu kupovine karata da se vidi makar deo veličanstvenog ugođaja vrhunske Secesije. U blizini se nalazi i drugo termalno kupalište Rudaš, koji su izgradili Turci u 16. veku i koje se još uvek koristi. Idemo peške preko mosta Slobode do Velike pijace sa kraja 19. veka, gde je trg na kome se završava Vaci ulica. Jedan sat za kupovinu, pa ponovo preko mosta do parkinga i idemo u Segedin, drugi najlepši grad Mađarske, gde bismo proveli 2-3 sata.
Segedin je dobio današnji izgled kada je obnovljen posle poplave iz 1880-ih. Segedinska sinagoga je jedna od nekoliko najvećih na svetu, projektovana u mešavini stilova. Arhitekta je Lipot Baumhorn, koji je bio aktivan i u Novom Sadu (Menratova palata, sinagoga). Sinagoga je neološka, kao i novosadska i subotička. Od secesionističkih objekata najzanimljiviji su Roek Palota (arh. Magyar Ede) i Grof Palota, subotičkog arhitekte Reichle Ferenca.
Preporučuju se čuveni segedinski kesten-pire i riblja čorba.